Tento chlebík je po Klasiku s kefírom náš najobľúbenejší. Je jednoduchý, pretože sa s cestom pracuje iba v mise, neprekladá sa do žiadnej ošatky. Kvasí a pečie sa v plechovej forme. Ak máte radi semienkové chlebíky, vyskúšajte si tento pripravený pomocou kvásku a budete prekvapení, že to ani nie je žiadna námaha.
Tento recept si môžete pripraviť 2 spôsobmi. Ak máte čas a chuť, začítajte sa a vyskúšajte, ktorá verzia vám bude najviac vyhovovať, ale hlavne chutiť :).
Budete potrebovať formu obdĺžnikového tvaru (plech, teflón, silikón, kamenina, keramika), rozmery približne: 26-28cm x 12cm x 7,5cm výška
Zamiešame v priehľadnej miske, prikryjeme a necháme na linke stáť 6-12 hodín podľa sily kvásku. Rozkvas zdvojnásobí svoj objem a bude mať pekné bublinky.
Pozor na vysoké horúčavy v lete, rozkvas môže byť pripravený aj o 4 hodiny – treba sledovať, ak si nie ste istý, urobte plávajúci test.
Ako na plávajúci test? Jednoducho. Opatrne odoberieme lyžičku z rozkvasu a dáme do pohára s vodou, pozorujeme, ako sa kúsok cesta vo vode správa.
Všetky suroviny zmiešame v jednej väčšej mise. Formu si vymastíme maslom alebo domácou masťou, vysypeme múkou (používam akúkoľvek celozrnnú) alebo semienkami či vločkami.
Stierkou presunieme hotové cesto do formy, rovnomerne rozložíme a uhladíme mokrou rukou. Povrch cesta možno posypať alebo ozdobiť rôznymi semienkami, vločkami.
Takto pripravenú formu s cestom prikryjeme (často používam priesvitnú kúpaciu čiapku s gumičkou po obvode, ktorá sa neprilepí na cesto) a necháme pri izbovej teplote finálne kvasiť.
Cesto by malo na začiatku kvasenia zaberať 2/3 formy. Počas kvasenia sa forma naplní až po vrch – pozor na prekvasenie – kedy cesto až preteká cez okraj formy. Finálne kvasenie môže trvať od 2 – 6 hodín, závisí to od teploty, akú doma máme. V letných horúčavách bola forma plná za 2 hodiny.
Pred zapnutím rúry si pripravte starý hlboký plech alebo pekáč (používam starý smaltovaný oválny pekáč), ktorý položíte na dno rúry a bude vám slúžiť na vytvorenie pary počas pečenia chlebíka. Takto pripravenú rúru vyhrejte na 250 stupňov.
Keď rúra dosiahne požadovanú teplotu položte formu s cestom na mriežku v rúre a do spodnej nádoby nalejte pohár teplej vody a rýchlo rúru zatvorte. Teplotu ihneď stiahnite na 200 stupňov a takto nechajte piecť 45 minút.
Po uplynutí tejto doby, vyberte zaparovaciu nádobu a chlieb opatrne, pomocou rukavíc vyklopte z formy – pozor na popálenie – v rukaviciach opatrne preložte chlieb naspäť do rúry. Položte ho jednoducho priamo na mriežku a dopekajte zo všetkých strán. V tejto fáze zapínam ventilátor – časom zistíte, ako vám vaša rúra pečie, takže spôsob dopekania chlebíka prispôsobíte vašej rúre. Dopekáme cca 15 minút – podľa farby kôrky.
Po upečení necháme semienkovú tehličku poriadne vychladnúť na mriežke. Nekrájajte tehličku skôr ako po 6 až 12 hodinách. Striedka zostane vlhká až mazľavá a to by bola veľká škoda. Preto ju pečiem vždy večer 🙂
Je dobré po pár hodinách chladenia zabaliť chlebík do bavlnených – ľanových utierok a nechať ďalej vetrať, odmení sa vám vláčnou striedkou plnou semienok.
Zamiešame v priehľadnej miske, prikryjeme a necháme na linke stáť 6-12 hodín podľa sily kvásku. Rozkvas zdvojnásobí svoj objem a bude mať pekné bublinky.
Pozor na vysoké horúčavy v lete, rozkvas môže byť pripravený aj o 4 hodiny – treba sledovať, ak si nie ste istý, urobte plávajúci test (pozri vyššie).
Všetko nasypeme do misky (sklo, keramika) a zalejeme 100ml vriacou vodou, ihneď prikryjeme tanierikom a necháme pri izbovej teplote 6 – 12 hodín. Semienkovú záparu si môžete pripraviť v čase, keď pripravujete rozkvas alebo kľudne aj deň pred pečením.
Semienka sú voliteľné, môžete časť z nich zameniť napr. za vločky, orechy…
Všetky suroviny zmiešame v jednej väčšej mise.
Pri tomto spôsobe so zaparenými semiekami necháme cesto v mise kvasiť približne 2 hodiny. Počas týchto 2 hodín ho pomocou stierky v mise 4x preložíme.
Na ruky by sa nám veľmi lepilo. Jednoducho vezmeme stierku a podoberieme časť cesta a preložíme, takto z každej strany. Misu s cestom máme medzi prekladmi prikrytú.
Význam tohto prekladania cesta stierkou tkvie v lepšom rozvíjaní lepku. Cesto bude vláčnejšie a pružnejšie. Výsledná striedka bude po upečení plná drobných očiek. Chlieb bude objemovo vyšší.
Po 2 hodinách by sme mali spozorovať mierne zväčšenie objemu cesta, jeho nadýchanosť, vláčnosť a pružnosť. Cesto jednoducho pomocou stierky preložíme do pripravenej formy. Rovnomerne rozložíme, uhladíme povrch a môžeme ľubovoľne posypať semienkami alebo vločkami.
Formu si vymastíme maslom alebo domácou masťou, vysypeme múkou (používam akúkoľvek celozrnnú) alebo semienkami či vločkami.
Takto pripravenú formu s cestom prikryjeme a necháme pri izbovej teplote kvasiť. Cesto by malo na začiatku kvasenia zaberať 2/3 formy. Počas kvasenia sa forma naplní až po vrch – pozor na prekvasenie – kedy cesto až preteká cez okraj formy. Finálne kvasenie môže trvať od 2 – 6 hodín, závisí to od teploty, akú doma máme. V letných horúčavách bola forma plná za 2 hodiny.
Kuk na podrobný popis pečenia vyššie, tehlička sa pri oboch spôsoboch prípravy cesta pečie rovnako.
Tu je foto porovnanie obidvoch spôsobov. 2.spôsob je síce o trošku náročnejší, pretože si musíme vopred zapariť semienka a cesto v mise 4x prekladáme. ALE! Odmena nás za to neminie 🙂 Už na prvý pohľad je zrejmé, že tento spôsob prospieva väčšiemu, nadýchanejšiemu objemu cesta.
Verím, že si jeden z týchto spôsobov obľúbite a budete piecť zdravú tehličku plnú semienok pravidelne.
Ak ešte nemáte svoj vlastný kvas alebo Vás láka vyskúšať silu toho môjho, ponúkam Vám možnosť objednať si z môjho kvasu. Pre viac informácií TU.
Vaša Kváskulienka:)
Dnes som tehlicku skusala a bola výborná, použila som 2. Sposob.
Tento chlebik je genialny – je velmi jednoduchy na pripravu (aj verzia so zaparenymi semiackami) a chuti uzasne. Z celeho srdca dakujem za receptik.