Ďalšie, veľmi známe pečivko, ktoré si môžeme upiecť aj doma. Sladké cesto tak akurát, nadýchané kvasom, pripravené s láskou a zjedené tak rýýýchlo! Nevadí, upečieme zas…
V tomto recepte môžeme kombinovať maslo s masťou (1:1). Z jednej dávky vyjde približne 15 makoviek po 80g/kus.
Poďme sa pozrieť na recept.
Všetko spolu dobre premiešame v priehľadnej nádobe. Prikryjeme a necháme kvasiť na linke 6 – 10 hodín podľa sily kvásku a teploty prostredia. Ide o tuhší rozkvas, tak sa nebojte tej konzistencie, kvások to všetko za pár hodín premení na spleť bubliniek.
Všetky suroviny premiešame a vymiesime NELEPIVÉ cesto. Pre ešte lepší výsledok, môžeme tuk (maslo s masťou) na začiatku miesenia vynechať a po častiach pridávať až keď sa bude masa podobať na cesto (cca po 5 minútach miesenia). Na miesenie použijeme elektrický hnietač s hákom (8 – 10 minút miesenia) alebo vymiesime cesto pekne ručne za 20 – 30 minút. Výsledné cesto je hustejšie, nelepivé, ale zároveň hebké a elastické. Riaďte sa pocitom, ak sa vám cesto zdá riedke, prisypte 2 – 3PL múky a znova ho premieste. Po vymiesení ho prikryjeme a necháme kvasiť pri izbovej teplote 2-3 hodiny, cesto zdvojnásobí svoj objem.
Časy kvasenia sú orientačné, čím teplejšie, tým rýchlejšie cesto narastie. V letných horúčavách kvasí všetko rýchlejšie, v zime sa zase všetko spomalí…
Vykvasené cesto rozdelíme na rovnaké časti. Každý kus cesta spracujeme do guličky a necháme prikryté 10 minút oddýchnuť. Každú guličku potom rozvaľkáme na rovnoramenný trojuholník a od širšej strany zrolujeme do tvaru rožka. Ohneme do oblúka a položíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Rožteky opatrne prikryjeme a necháme na plechu finálne kvasiť. Opäť musia viditeľne narásť, cca 2 – 4 hodiny.
Rúru si predhrejeme na 220 stupňov aj so starou nádobou na zaparenie. Makovky potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme celým makom. Vložíme do vyhriatej rúry, do spodnej nádoby nalejeme pol pohára teplej vody, takto s parou pečieme prvých 10 minút. Následne teplotu znížime na 180 stupňov, vyberieme naparovaciu nádobu a pečieme do sfarbenia.
Po upečení necháme makovky vychladnúť na mriežke!
Vyskúšajte tento recept a pochváľte sa, ako vám chutili. Zmiznú rýchlosťou blesku 🙂
Vaša Kváskulienka
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či sa makovky vydaria aj keď by som použila do rozkvasu kvasok z ražnej chlebovej múky? Som úplný začiatočník 🙂
Vopred ďakujem pekne za odpoveď.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či cesto netreba prekladať počas toho prvého kvasenia v mise. Robí sa to iba pri chlebe? Vopred dakujem za odpoveď, možno pre niekoho zbytočná otázka, ale som začiatočníčka :-))
Inak, Vašu vianočku som robila už 3krát za posledné 2 týždne a lepšiu sme ešte nejedli. Je skvelá!
Pozdravujem makovky su uplne super podla vashi receptu. Otazka prosim myslite si ze sa daju pripravit aj bez vajicka?