VALENTÍNSKE ŠIŠKY

Tieto šišky som sa naučila od mojej babičky Katky spod Tatier. Vždy keď prišla k nám, zamiesila na šišky… Samozrejme, že cesto robila odoka a tak som si raz dala námahu a všetky suroviny odvážila a zapísala. Odvtedy pečiem šišky aj ja 🙂

Keď som spoznala kvások, začala som postupne každý recept prerábať na kváskový. Pri šiškách rada kombinujem čerstvé droždie s kváskom. Samozrejme je to na vás, ako necháte cesto nabrať objem.

Z tejto dávky cesta mi vyšlo cca 35 – 40 šišiek. Záleží, ako veľké ich budete vykrajovať. Zvyknem vykrajovať pohárom s priemerom cca 5cm. Keď ešte podkysnú, pekne narastú a sú akurát do ruky aj pre deti a dobre sa prepečú.

SUROVINY

  • 3dcl vlažné mlieko / kefír
  • 1PL cukor kryštál
  • 15 – 20g čerstvé droždie
  • 100g aktívny pšeničný kvas – Lievito madre

Do vlažného mlieka pridáme cukor, droždie a na kúsky natrháme pšeničný kvas. Zamiešame, prikryjeme a necháme 15 min napučať.

KVÁSKOVÝ TIP

Pre čisto kváskovú verziu vynecháme droždie a priamo do cesta použijeme 250g Lievito madre. Ostatné suroviny zostávajú. Počítame s tým, že cesto bude rásť do objemu cca 4-5 hodín.

  • 750g polohrubá múka (150 – 200g môžeme nahradiť inou múkou napr. ražnou vyrážkovou, špaldovou, …)
  • 6g kypriaci prášok do pečiva
  • 3/4 čl soľ
  • 2PL cukor kryštál
  • 1čl sušená citrónová kôra
  • 50g mäkké maslo na kúsky
  • 1čl domáci vanilkový extrakt alebo 1 balenie vanilínový cukor
  • 1 štamperlík rum
  • 1 celé vajce
  • vlažná voda podľa savosti múky

Keď nám napučí kvások pridáme ho k ostatným surovinám a vymiesime hebké, nelepivé cesto. Vlažnú vodu prilievame opatrne od začiatku miesenia. Každá múka saje inak, takže aj množstvo pridanej vody sa mení. Výsledné cesto je pružné, nelepivé, ale nie príliš husté! Pomôžeme si hnietacím hákom a cesto necháme vymiesiť v stroji približne 10min.

Zámerne používam menšie množstvo čerstvého droždia a chuť dopĺňam kváskom. Čím menšie množstvo droždia použijeme, tým dlhšie bude trvať nárast objemu cesta. Vyhovuje mi to, pretože si takto môžeme pečenie lepšie plánovať a pri menších množstvách droždia a dlhšom čase kvasenia sa stráca nežiadúce nadúvanie.

Vymiesené cesto prikryjeme a necháme zdvojnásobiť objem. Pri množstvách, ktoré uvádzam v recepte, nechávam cesto zdvojnásobiť objem približne hodinu a pól až dve. Závisí to aj od okolitej teploty!

Vykvasené cesto preložíme na pomúčenú dosku a jemne rozvaľkáme na hrúbku 1,5cm. Vykrajujeme kolieska, ktoré necháme ešte podkysnúť 15 – 30min, aby boli šišky krásne nadýchané.

Zohrejeme si olej, používam panvicu s vyšším okrajom a 2cm vrstvu oleja. Ako prvé vysmažíme odrezky. Následne šišky, pred vložením do horúceho oleja urobíme do cesta dierku, aby sa šiška lepšie prepiekla.

Šišky vďaka rumu nenasiaknú olej, nie sú mastné. Po upečení ich poukladáme na papierovú kuchynskú utierku, aby nasiakla prebytočný olej po smažení. Hotovo! Stačí pocukrovať a pred servírovaním naplniť dobrým džemom 🙂

Pečieme ich pár krát do roka a vždy je to sviatok! Upečte si ich, koniec fašiangového obdobia sa blíži…

Ak ešte nemáte svoj vlastný kvas alebo Vás láka vyskúšať silu toho môjho, napíšte mi email na kvaskulienka@gmail.com.

Vaša Kváskulienka

Štítky:
Lenka Pillárová
"Pečenie je pre mňa relax. Rada skúšam silu prírodného kvasu. Milujem vôňu a chuť všetkého, čo sa doma upečie. Rada sa s vami podelím o svoje obľúbené recepty a naučím vás upiecť nielen zdravý a chutný kváskový chlieb, ale aj iné dobroty." Viac o mne sa dočítate tu >> alebo sa rovno Pridajte k nám do skupiny tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania Vášho komentára. Zásady ochrany osobných údajov