Keď máme zdravý, stabilný a dobre fungujúci kvások je dobré uchovať si z neho aspoň 1 polievkovú lyžicu na časy, keby sa nám s ním náhodou niečo stalo, aby sme si ho mohli opäť oživiť a používať. Kvások môžete sušiť alebo zamraziť.
Z vášho kvásku odoberiete 1 – 2 polievkové lyžice a v tenkej vrstve rozotriete na pečiaci papier alebo na spodnú stranu plechu na pečenie. Necháte pri izbovej teplote dobre vysušiť 2 – 3 dni. Vysušenú vrstvu kvásku opatrne pozbierate a rozmrvíte na menšie kúsky. Presypete do uzatvárateľnej nádobky alebo mikroténového vrecka a skladujete na suchom a tmavom mieste.
Sušený kvások presypte do priehľadnej misky alebo zaváracieho sklíčka, opatrne po lyžičkách primiešavajte vlažnú vodu až do konzistencie redšieho cestíčka. Prikryte a nechajte na linke rozbublať. Môže to trvať 12 – 24 hodín, doprajte mu čas. Po prvých bublinkách a náznaku života nakŕmte kvások 1PL ražnej múky a 1PL vlažnej vody, opäť dobre zamiešať, jemne prikryť a nechať nabublať. Takto môžete nakŕmiť ešte 1 krát, aby ste mali dostatok kvásku a mohli z neho odobrať na založenie rozkvasu. Hotovo! Oživený kvások skladujte uzatvorený v chladničke. Starajte sa o neho pravidelne a s láskou.
Ak máte záujem vyskúšať, ako pracuje môj kvások, pozrite sem. Rada vám ho pošlem v sušenej podobe hocikam :).
Po skúsenosti, kedy sa mi opakovane nedarilo oživiť mrazený kvások, neodporúčam uchovávať kvások mrazením! Je to z dôvodu teplotného šoku, ktorý pri rozmrazovaní zažíva. Ak chceme byť opatrnejší, tak pri rozmrazovaní kvások necháme niekoľko hodín najprv v chladničke, až tak ho necháme pri izbovej teplote rozbehnúť.
Každopádne volím metódu SUŠENIA ako bezpečnejšiu a s výborným výsledkom pri oživovaní.
Ak máte otázky, pýtajte sa na kvaskulienka@gmail.com, rada Vám odpoviem.
Vaša Kváskulienka