Rada striedam obľúbené recepty. Za prvé preto, aby som niektoré nezabudla a potom je dobré striedať rôzne typy múk. Ražná múka nepotrebuje miesenie ani preklady. Stačí aktívny ražný kvas, obdĺžniková forma a dostatok času. Ideálny chlebík na lenivé alebo príliš zamestnané dni. Je akurát pružný a vydrží vláčny niekoľko dní. Obsah ražnej múky v tomto chlebíku je 70%.
Veľmi dôležité je vopred nakŕmiť kvások a nechať nabublať. Z takého aktívneho kvásku berieme na rozkvas.
Rozkvas si zvyknem zamiešať večer a ráno pripravím cesto, ktoré nechávam kvasiť vo forme pri izbovej teplote, okolo obeda je chlebík už upečený.
Druhá časová varianta je zamiešať rozkvas doobeda, poobede pripraviť cesto a večer pred spaním tehličku upiecť.
Časy môžete posúvať, ako vám vyhovuje. Každý kvas má inú silu a aj teploty v našich kuchyniach nie sú rovnaké.
Všetky fázy tohto chlebíka (rozvas aj finálne kvasenie vo forme) vediem pri izbovej teplote!
Zamiešame a necháme prikryté kvasiť pri izbovej teplote cca 6 – 10 hodín. Táto fáza je hotová, keď krásne prebublá.
Ražnú chlebovú múku môžeme nahradiť aj za celozrnnú, v tomto prípade pridáme 30g vody navyše.
Pripravíme si obdĺžnikovú formu, rozmery cca 26 – 28cm x 15cm (ja mám formu plechovú z Tesca). Formu vymastíme (sadlo, olej, maslo) a vysypeme múkou (akákoľvek).
Dobre zamiešame varechou a cesto stierkou hneď preložíme do pripravenej formy. Toto cesto nekvasí v mise ani nepotrebuje hnietenie a preklady. Necháme finálne kvasiť pri izbovej teplote cca 2 – 3 hodiny.
Cesto je dostatočne nakvasené, ak má na povrchu trhlinky – bublinky (kuk foto).
Vyhrejeme rúru (horný – dolný ohrev) na 200 stupňov. Vložíme formu s cestom a pečieme 45 minút. Po uplynutí času opatrne vyklopíme cesto z formy a vrátime do rúry na mriežku, môžeme prepnúť na ventilátor a dopečieme boky, spodnú stranu tehličky cca 15 minút.
Upečenú tehličku necháme vychladnúť na mriežke!
Keď tehlička vychladne, zabaľte ju do utierok, včelieho obalu/vaku alebo do ľanového vrecka. Ražný chlebík je najlepší, ak sa krája 12 – 24 hodín po upečení.
Čo dodať? Upečte si ju 🙂 Podeľte sa o svoju skúsenosť s receptom v komentároch alebo ma označte v príbehu @kvaskulienka, budem sa tešiť s vami!
Ak ešte nemáte svoj vlastný kvas alebo Vás láka vyskúšať silu toho môjho, napíšte mi email na kvaskulienka@gmail.com.
Kváskulienka