KVAS, MODERNÝ VÝMYSEL?!

Kto rád pečie a vyhľadáva recepty na internete si môže myslieť, že nastal akýsi kváskový boom. A tak sa mnohým zdá, že kvások vznikol v modernej kuchyni. Aj ja som si to myslela. Tí, ktorí sa zaoberajú históriou by o jeho pôvode vedeli dlho rozprávať a určite by to boli veľmi zaujímavé príbehy… Každopádne kvások používali aj naše babičky a prababičky.

Vyrastala som v rodine, kde sa pravidelne pieklo, nie však z kvásku, ale z klasických továrenských kvasníc – droždia. Od mala ma bavilo pomáhať v kuchyni, moja babka, mamina i tety ma naučili veľa a keď som sa vydala, pokračovala som ďalej v ich šľapajách. Kysnuté koláče, torty, keksy, piekla som všeličo. Ale chlieb a pečivo sme vždy iba kupovali. Zdalo sa mi to veľmi náročné.

Keď som prvý krát počula slovo ražný kvások rozmýšľala som, čo to vlastne je a kde ho môžem kúpiť. Je to jednoducho múka zmiešaná s vodou v určitom pomere, ktorá vplyvom baktérií zo vzduchu začne kvasiť. Samozrejme že, ako všetko pekné v živote, aj kvások, aby dospel do svojej plnej sily, potrebuje určitý čas. A na to si musí dnešný človek pomaly zvyknúť.

Možno ho získať na takzvanej kváskovej mape (cez internet), kde sú vyznačení konkrétni ľudia, ktorí sú ochotní sa s tým svojím podeliť. V niektorých bioobchodoch sa dá zohnať sušený, ale podľa mňa najlepšia možnosť je vypestovať si ten vlastný. Prečo? Pretože všetko, k čomu sa človek dopracuje sám, si neskôr aj viac váži 🙂 a to pri kvásku platí dvojnásobne. Ide totiž o živý organizmus, niekto ho dokonca považuje za člena rodiny a dáva mu vlastné meno!

Prečo kváskujem?

  • Jeho bohatstvo tkvie v prirodzených a hlavne živých baktériách a kvasinkách. Práve im vďačíme za to, že takýto chlieb je lepšie stráviteľný, upravuje nám črevnú mikroflóru, zvyšuje imunitu a nenafukuje.
  • Na pečenie možno použiť ako bielu, tak aj celozrnnú múku v pomeroch, aké si sami zvolíme. Kto nemôže konzumovať lepok, dá sa upiecť aj bezlepková verzia. Do cesta pridávame rôzne druhy semienok, vločiek, orechy alebo varený zemiak. Vodu v ceste môžeme nahradiť pivom, kefírom, srvátkou…
  • Takto upečený chlieb má výraznú chlebovú chuť, nádherne chrumkavú kôrku a mäkkučkú striedku, ktorú si každý zamiluje.

  • S pomocou kvásku môžeme upiecť nielen rôzne druhy chleba, vianočku, bábovku, makovky, croissanty, palacinky, lievance, osie hniezda, sladké záviny, pizzu či krekry. Pridávame ho do chlebových polievok a všade tam, kde potrebujeme, aby cesto narástlo a malo bublinky.
  • Kvasný proces trvá 10-krát pomalšie ako kysnutie cesta z kvasníc-droždia. Na začiatku sa táto vlastnosť zdá byť práve nevýhodou, pretože sme zvyknutí, že všetko sa deje rýchlo. Po čase však sami zistíme, že dostatočne prekvasené cesto je oveľa chutnejšie a dlhšie vydrží čerstvé.

 

 

Myslím, že keby každý na vlastnej koži poznal tieto benefity, iný chlieb by už nekúpil.

V obchodných reťazcoch sme nútení kupovať to, čo je v ponuke. Nemáme možnosť zamýšľať sa príliš nad zložením, inak zostaneme hladní. Preto som sa naučila kupovať základné suroviny, z ktorých si chutné dobroty upečieme doma.

Lenka Pillárová
"Pečenie je pre mňa relax. Rada skúšam silu prírodného kvasu. Milujem vôňu a chuť všetkého, čo sa doma upečie. Rada sa s vami podelím o svoje obľúbené recepty a naučím vás upiecť nielen zdravý a chutný kváskový chlieb, ale aj iné dobroty." Viac o mne sa dočítate tu >> alebo sa rovno Pridajte k nám do skupiny tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania Vášho komentára. Zásady ochrany osobných údajov