Každá rodina má hádam svoj recept na medovníčky. Ja som ich vyskúšala celkom dosť a tomuto zostávam verná. Piekla som z neho aj zasnežené kostolíky a s cestom sa mi krásne pracuje. Sú mäkké hneď na druhý deň, nemusia sa nechať odležať.
Maslo si roztopíme a pridáme med. Všetky koreniny dobre zmiešame s múkou a cukrom. Ja cesto miesim v stroji s nádstavcom K, takže do misy nasypem suché suroviny, premiešam, nalejem maslo s medom a nakoniec vajcia. Cesto je tekutejšie a musí sa dobre vymiesiť. Hotové cesto preložím stierkou (cesto je lepivé) do nádoby vystlanej fóliou a nechám prikryté minimálne do druhého dňa odpočinúť v chladničke.
Keď je cesto oddýchnuté, vyberieme ho z chladničky, necháme otepliť a môžeme na pomúčenej doske váľkať, vykrajovať akékoľvek tvary. Aby sa medovníčky pekne leskli, potieram ich 2x, pred pečením a tesne po vytiahnutí z rúry. Pečieme na 180st.
Množstvo cukru závisí od veľkosti bielka, poleva sa nesmie liať ani byť hustá a tvoriť kopčeky. Musí jednoducho písať… Čo je najdôležitejšie pri poleve na medovníčky je, že cukor musí byť niekoľkokrát preosiaty (používam práškový cukor Tesco 500g ružové balenie), ten je doslova ako púder. Druhá dôležitá rada je, že cukor sa do bielka vmiešava metličkou ručne. Ak by sme ju šľahali elektrickým šľahačom, doslova naženieme do polevy veľa vzduchu. Na záver, keď sa nám už poleva pozdáva, rada pridávam pár kvapiek citróna.
Na zdobenie používam zdobiace vrecko s malou plastovou špičkou (napr. Tescoma), dá sa ale kúpiť aj v domácich potrebách a na vianočných trhoch v stánkoch s formičkami. Ak nemáte, tak použite hrubšie igelitové vrecko, ktorému odstrihnete maličký rožtek. Niektoré zdobičky si vrecká sami zvárajú z pevného igelitu.
Ak ste sa dozvedeli niečo nové alebo dostali chuť si tieto sviatky upiecť naše medovníčky, budem rada.
Vaša Kváskulienka