Na pečení vianočky je asi najťažšie zapletanie prameňov… Každý, kto to aspoň raz vyskúšal, mi dá za pravdu, že to chce svoj tréning. Ale úspech stojí za to! Aj keď musím povedať, že ak sa vydarí cesto, teda vláčna a nadýchaná striedka, tak je to dokonalosť sama a môže byť aj krivoľaká :).
Pred vianočkou mám vždy rešpekt a zakaždým je iná. Hlavne keď ju pečiem na ochutnávku na živú prednášku a bojujem s časom 🙂 Pletiem zo 6-tich, z 5-tich prameňov naraz alebo jednoducho z dvoch poschodí, čiže zapletiem najskôr 3 pramene ako vrkoč a na ne položím jednoducho prepletané 2 pramene okolo seba. Zaistím 2 špáradlami a hotovo! Ešte väčšia verzia vianočky je rozdeliť si ju na 3 poschodia, najskôr upliesť zo 4, potom z 3 a navrch len 2 pramene. Poistiť špáradlami!
Cesto na vianočku môžeme pripraviť rôznymi spôsobmi. Keďže sa teraz jedná o kváskový recept, na kyprenie cesta použijeme prírodný kvas. Môžeme použiť ražný kvas, pšeničný či už tekutý alebo tuhý – lievito madre. V prípade ražného kvasu by som určite volila spôsob s rozkvasom, aby sme ražný kvas rozkvasili v bielej múke a zjemnili jeho kyslosť.
Ak máte doma len pšeničný kvas, napr. tuhý – lievito madre, fázu rozkvasu môžete preskočiť. Suroviny z rozkvasu pripočítajte do cesta a pridajte priamo 200g aktívneho tuhého kvasu. Dĺžka kvasenia cesta bude závisieť od sily kvasu a okolitej teploty, cesto pred zapletaním vianočky musí viditeľne nabrať objem!
Tento recept je na 1 veľkú, skoro kilovú vianočku alebo dve menšie. Tak poďme na to!
Všetko spolu zamiešame v priehľadnej miske, prikryjeme a necháme na linke kvasiť 6-12 hodín podľa sily kvásku. Hmota je pri miešaní dosť hustá, nebojte sa, je to správne. Počas kvasenia pekne narastie a bude mať bublinky.
Ak by ste chceli vyskúšať ako pracuje pšeničný kvas, napíšte mi email na kvaskulienka@gmail.com.
Všetky suroviny na sladké mlieko mierne zohrejte v menšom hrnci, premiešajte, aby sa maslo rozpustilo a nechajte jemne vychladnúť. Sladké mlieko pridávame do cesta vlažné. Ak máte radšej menej sladkú – neutrálnu vianočku, stačí ubrať 20 – 50g cukru.
Kravské mlieko nahradíme mandľovým/pohánkový mliekom, namiesto masla použijeme rastlinný tuk Alsan Bio a vajíčko úplne vynecháme. Konzistenciu cesta doladíme rastlinným mliekom, ak by bolo príliš husté.
Vypracujeme vláčne a nelepivé cesto. Ručné miesenie si vyžaduje trošku viac času, cca 20 – 30 minút. Ak používate robot s hákom, bude to o polovicu rýchlejšie, cca 8-10 minút na nižších otáčkach. Pozor, aby sa cesto neprehrialo a nezačalo sa trhať! Ak pridávame do cesta hrozienka, kandizované kúsky ovocia alebo čokoládu, urobíme tak, keď je cesto vymiesené. Po častiach vmiesime do cesta.
Pokiaľ sa vám cesto veľmi lepí na ruky, nebojte sa prisypať pár lyžíc hladkej múky a cesto dobre vymiesiť. Cesto na vianočku musí byť pred kvasením hustejšie, inak by sa nám veľmi ťažko zapletalo a vianočka by sa počas kvasenia na plechu roztekala.
Ak ste dostali chuť na dvojfarebnú vianočku, rozdeľte cesto na dve rovnaké časti a do jednej prisypte preosiate kakao podľa chuti. Následne dobre vymieste, kakaové cesto bude trošku hustejšie ako to svetlé.
Ak máte v zimných mesiacoch radi kurkumu, vyskúšajte zafarbiť časť cesta na žlto práve kurkumou. Na zelenú variantu by som volila matcha čaj 🙂
Misu s cestom prikryjeme a necháme kvasiť pri izbovej teplote 4 hodiny. V letných horúčavách tento čas skrátime. Akonáhle cesto naberie pekný objem, pokračujeme v recepte.
Ak chceme z cesta zapliesť 2 menšie vianočky, rozdelíme si ho na 2 rovnaké časti. Ďalej každú časť podľa toho, z koľkých prameňov budeme vianočku pliesť. Časti cesta spracujeme na guličku a necháme prikryté oddýchnuť 10-15min.
Následne ušúľame jednotlivé pramene a zapletieme vianočku.
Natočila som pre vás video, ako zapliesť vianočku zo 6-tich a z 5-tich prameňov.
Zapletenú vianočku jemne prikryjeme igelitom a necháme finálne kvasiť pri izbovej teplote. Dĺžka trvania tohto kvasenia závisí od sily kvásku a hlavne od okolitej teploty, po 2-3 hodinách skontrolujte objem vianočky, ak nie je nafufňaná ako pena, doprajte jej ešte čas! Odmení sa vám nadýchanou striedkou.
Keď nám vianočka pekne narástla, potrieme ju rozšľahaným vajíčkom a môžeme posypať plátkami mandlí.
Vianočku vkladáme do vopred vyhriatej rúry (horný – dolný ohrev) na 200 stupňov so záparou, takto pečieme prvých 5-10 minút, potom znížime teplotu na 180 stupňov a pečieme do hneda.
Ak nám vianočka rýchlo tmavne, môžeme ju prikryť alobalom.
Upečenú vianočku necháme vychladnúť na mriežke. Toto je veľmi dôležité, aby sa vo vnútri vianočka nezakalila a pri krájaní nezostala ubitá!
Poctivá, domáca vianočka je na svete! My sme si ju doma zamilovali. Upečte si ju a keď sa vám môj recept bude páčiť, dajte mi vedieť, ako vám chutí 🙂
Vaša Kváskulienka
Ja len podám update pre alergikov, ide to aj bez vajíčka a mlieka (namiesto masla kokosový olej a mlieko zatiaľ top náhrada mandľovým nesladeným) a je vynikajúca. Inak presne podľa tohto super návodu, možno o nejaké dve hodinky dlhšie kysne.
Super, urcite ste pomohli mnohym ktori hladaju nahrady!!! Dakujem za doplnenie!
Dnes som ju spravila, všetci sú z nej nadšení ❤️ výborná, krásna, nadýchaná ďakujem za recept!
mam radost!
Dobrý deň,
chcela by som pochváliť Váš popis receptu, s radami, pomôckami aj pre nás amatérov, čo nemáme tak pečenie „v krvi“ ,,,,,, zostal ako môj najoblúbenejší, vždy keď ho čítam, pri každom pečení znova a znova, nájdem cenný detail, ako vylepšiť to moje pečenie
Teraz som veľmi motivovaná, pre záujem okolia o moju vianočku
Chlebík pečiem tiež, ale nie som stále spokojná …… mám čo vylepšovať …. rada by som sa s Vami poradila, nakoľko kurz zatiaľ nemám čas absolvovať
Pohodový deň
Dakujem vam za reakciu a slova pochvaly ktore ma posuvaju vpred a davaju mojej praci zmysel. Ak potrebujete poradit, pytajte sa mozete mi napiosat email na kvaskulienka@gmail.com, ak bude vypisany novy termin chlebikoveho kurzu vrelo odporucam, dozviete sa vela uzitocnych detailov k pecenie kvaskoveho chlebika v domacich podmienkach.