Na tento recept som obzvlášť hrdá! Ak túžite upiecť nadýchané, vláčne žemle na domáci burger, ste tu správne! Dokonca vás ich naučím v čiernej verzii, táto farebná kombinácia s cviklovým burgrom vás poteší aj vizuálne 🙂 Tak poďme na to!
Pozor, v tomto recepte môžete kvas vynechať, ak ale máte doma aktívny pšeničný kvas, bola by škoda nepridať ho do cesta. Na prípravu cesta použijeme riedky preferment poliš. Teda časť receptúrnej múky necháme vopred pomaly nakvasiť a až tak ju pridáme do cesta. Vďaka polišu budú žemličky chutnejšie, ľahšie stráviteľné a dlhšie vydržia mäkkučké, v neposlednom rade sa nám s cestom bude veľmi dobre pracovať.
Z 1 dávky cesta upečieme 8 žemlí po cca 120g
Zamiešame jednoducho lyžicou, prikryjeme a necháme kvasiť pri izbovej teplote. Najlepšie z večera do rána. Odsledujeme si množstvo droždia a čas, hotový poliš má krásnu vôňu a je plný bublín.
Kenwood Titanium Patissier som v tomto recepte využila na maximum. Pomocou hnietacieho háku vypracujeme vláčne, pružné cesto. Pozor, najprv vymiesime všetky suroviny okrem masla v jednu kompaktnú hmotu, maslo následne pridávame po častiach až vymiesime krásne, pružné cesto!
Ak chceme cesto zafarbiť na čierno, použijeme aktívne uhlie z kokosových šupiek – stačí 10g. Čierny prášok jednoducho primiešame k múke. Toto uhlie sa používa nielen na prifarbovanie cesta, ale aj na detoxikáciu organizmu. Na chuti nebudete poznať žiadny rozdiel, za to vizuálny zážitok je zaručený 🙂
Cesto po vymiesení preložíme do maslom/olejom vymastenej nádoby. Necháme ho kvasiť 1,5 hodiny. Počas tejto doby cesto 2-3x preložíme.
Nakvasené cesto rozdelíme na 8 porcií, približne 120g. Ruky si pomastíme maslom/olejom a vytvarujeme pekné guličky. Uložíme na plech, hneď potrieme rozšľahaným vajíčkom a ľubovoľne posypeme (sezam, mak, ľan).
Pripravené žemle necháme finálne kvasiť 30 min – 1,5 hod podľa izbovej teploty.
Pečieme na vyhriatom plechu 230st, prvých 7 min so záparou, ďalších 7 min bez zápary do sfarbenia. Preložíme na mriežku.
Zeleninová verzia burgru ma veľmi milo prekvapila. Na zvýraznenie chuti som na žemľu natrela bryndzu rozmiešanú s troškou smotany a pažítkou. Samozrejme nezabudnite na kolieska cibule, nakladanú uhorku, plátok syra Cheddar alebo koliesko mäsitej paradajky. Poďme si pripraviť cviklový burger!
Uvarenú cviklu treba ošúpať a nastrúhať najemno. Tofu je dobré na chvílu zabaliť do kuchynských servítok a zaťažiť, aby pustilo šťavu. Tak nastrúhame aj tofu. Na prípravu zeleninových burgrov je Kenwood foodprocesor perfektná voľba! Okrem strúhania zeleniny mi krásne zomlel aj vločky. Miska je nerozbitná, stačí ju len jednoducho opláchnuť alebo vložiť do umývačky.
Keď je všetko pripravené primiešame ostatné suroviny a hmotu necháme chvíľku postáť, aby zomleté vločky nasiakli prebytočnú tekutinu.
Mokrými rukami vytvarujeme približne 6 burgrov, ktoré opekáme na troške olivového oleja z každej strany pár minút. Hotovo! Rozrežeme žemľu, zľahka opečieme, natrieme pripravenou bryndzou, položíme cviklový burger, syr, ostatnú zeleninu a vychutnávame 🙂
Naše deti sú mäsové a hoci sa im ružový, cviklový burger páčil, chceli klasiku 🙂 Preto som použila mleté morčacie mäsko približne 300g, pridala 1 vajce, za hrsť strúhanky (strúhanku si meliem tiež na Kenwood foodprocesore z domácich suchých rožkov), 1/2čl soľ, štipka mleté čierne korenie, petržlenová vňať, tymián a 2 strúčiky cesnaku.
Každý kto váha s kúpou kuchynského robota, môžem Kenwood len odporučiť. Starší model som mala 10 rokov a vždy perfektne slúžil. Jednoduchá manipulácia, kvalita použitých materiálov, možnosť vyskladať si doplnky, ktoré nám šetria čas a hlavne naše ruky.
Ak Vám moje recepty chutia, budem rada za každú spätnú väzbu, označenie či srdiečko. Na sociálnych sieťach nezabudnite pridať profil Kváskulienka medzi Vaše obľúbené účty, jedine tak uvidíte moje najnovšie príspevky a stories. Hľadajte zvonček v pravom hornom rohu na mojom profile 🙂 ĎAKUJEM!!!
Vaša Kváskulienka